Kā rīkoties, lai mazinātu iespēju inficēties ar COVID-19?

Saistībā COVID-19 vīrusa izplatību Latvijā līdz šī gada 14. aprīlim izsludināta ārkārtējā situācija, nosakot virkni stingru ierobežojošu pasākumu.

Visā valstī no 2020. gada 13. marta līdz 14. aprīlim ir izsludināta ārkārtējā situācija ar mērķi ierobežot Covid-19 izplatību.

Atgādinām un aicinām strikti ievērot Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) izstrādātos ieteikumus, lai mazinātu iespēju inficēties ar COVID-19! Būtiska ir ikviena individuālā atbildība pret savu un sabiedrības kopējo veselību!

1. Valsts un pašvaldību iestādēm izvērtēt un iespēju robežās nodrošināt klātienes pakalpojumu sniegšanu attālināti

2. Ar 2020. gada 13. martu atcelt un aizliegt visus publiskos pasākumus, sapulces, gājienus un piketus, kuros plānots piedalīties virs 50 cilvēkiem

3. Aicinām nedoties ārvalstu komandējumo. SPKC turpina aktualizēt informāciju par COVID-19 vissmagāk skartajām valstīm.

4. Ja Jūs vai Jūsu kolēģi, ģimenes locekļi, draugi, ar kuriem regulāri tiekaties, atgriežas COVID-19 vissmagāk skartajām valstīm un teritorijām, ievērojiet īpašu piesardzību

  • 14 dienas pēc atgriešanās Latvijā novērojiet savu veselības stāvokli, divas reizes dienā (no rīta un vakarā) mērot ķermeņa temperatūru.
  • Parādoties slimības simptomiem, nekavējoties zvaniet uz 113
  • Veiciet pašizolēšanos dzīvesvietā (mājas karantīna), esiet pieejams saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām.
  • Citi piesardzības pasākumi iekļauti rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Noteikti ar tiem iepazīstieties!

5. Ja iespējams, vienojieties ar savu vadītāju par attālināto darbu no mājām!

6. Rūpīgi izvērtējiet un ar saviem ģimenes locekļiem apspriediet iespēju pārcelt plānotos ceļojumus uz vēlāku laiku un atcelt plānotos ceļojumus uz ārzemēm

7. No 2020. gada 13. marta mācību process norisināsies attālināti. Vienīgais izņēmums ir centralizētie valsts pārbaudījumi, kas joprojām norisināsies klātienē, skolās.

Tāpat ārkārtējās situācijas laikā tiek pārtraukti treniņi, sacensības un mēģinājumi kultūrizglītības, sporta un interešu izglītības programmu ietvaros.

Lai apmeklētu pirmsskolas izglītības iestādi, vecākiem 13. martā šajā iestādē ir jāiesniedz rakstisks apliecinājums par to, ka bērns un ģimene nav apmeklējuši Covid-19 skartās valstis, nav bijuši saskarsmē ar Covid-19 saslimušajiem vai kontaktpersonām. Šajā apliecinājumā jābūt arī norādītam, ka vecākiem nav iespēju citādi nodrošināt bērna pieskatīšanu.

Lai COVID-19 neizplatītos, ir svarīga katra cilvēka atbildīga rīcība!

  • Regulāri mazgājiet rokas ar ziepēm vismaz 40 sekundes!
  • Ja noteikta karantīna, apzinīgi to ievērojiet!
  • Izvairieties no saskarsmes ar personām, kurām novērojami vīrusa simptomi!
  • Šķaudot un klepojot izmantojiet vienreizlietojamo salveti, nomazgājiet rokas!
  • Izvērtējiet iespēju izmantot tehnoloģijas, lai organizētu sanāksmes attālināti!
  • Izvairieties no vietām, kur pulcējas daudz cilvēku, tai skaitā lielveikaliem!
  • Izmantojiet iespējas iepirkties, izmantojot internetu un mobilās lietotnes!
  • Ja iespējams, izmantojiet e-pakalpojumus, nevis apmeklējiet iestādes klātienē!
  • Vēdiniet telpas, tīriet un dezinficējiet virsmas, dezinficējiet rokturus! Aiciniet arī savus kolēģus un ģimenes locekļus rīkoties atbildīgi!

Kādi ir COVID-19 simptomi?

Paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana, citi gripai raksturīgi simptomi.

VIDEO: Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa un veselības ministres Ilzes Viņķeles paziņojums pēc krīzes vadības padomes un Ministru kabineta ārkārtas sēdēm.

VISPLAŠĀKĀ un AKTUĀLĀKĀ informācija par COVID-19 izplatību un ieteikumi, kā rīkoties, pieejama SPKC un Veselības ministrijas tīmekļvietnēs.

Aktualitātes sociālajos tīklos uzzināsiet pirmie, ja sekosiet:

Paldies visiem, kuri šajā laikā ir iesaistīti infekcijas kontroles nodrošināšanā un rūpēs par mūsu veselību un informētību!