Apmācības „Preanalītiskie faktori asins un urīna analīzei” slimnīcā

 Līvānu novada domes pašvaldības „SIA”Līvānu slimnīcas” Sociālās rehabilitācijas nodaļa sadarbībā ar ārsti Alevtinu Grīnbergu noorganizēja apmācības „Preanalītiskie faktori asins un urīna analīzei” pēc Līvānu novada iedzīvotāju vēlēšanās, apmācību mērķis bija izglītojoša informācija par analīžu pārbaudēm.

 

 Kas jāzin pacientam nododot izmeklējamo materiālu?

 Jābūt ārsta aizpildītam laboratorisko izmeklējumu nosūtījumam, analīzes kā arī var nodot pēc paša vēlēšanās (arī anonīmi), tad laboratorisko izmeklējumu nosūtījumu aizpilda laboratorijas darbinieks.

 Asins analīzes ņem no vēnas ar vienreizlietojamām sistēmām apmācīts personāls. Savukārt materiāls (urīns, izkārnījumi, u.c.) jānodod tīros trauciņos. Nodot asinis izmeklējumiem ir vēlams tukšā dūšā, laboratorisko izmeklējumu rezultāti vienmēr jāinterpretē kopā ar pārējiem pacienta izmeklējumu datiem, ko veic ārstējošais ārsts, u.t.t.

 Preanalītiskajā posmā ir daudz faktoru, kas ietekmē laboratoriskos izmeklējumus.
Faktori, kas saistīti ar pacientu: vecums, dzimums, rase, grūtniecība, ēšanas un fiziskās aktivitātes ieradumi, alkohola, nikotīna, medikamentu, narkotiku un citu ķīmisku vielu ietekme. Faktori, kas saistīti ar izmeklējamā materiāla paņemšanu: venozā žņauga uzlikšanas ilgums, adatas diametrs, paņemto asiņu attiecība pret noteiktu reaktīvu, asins atšķaidījums ar infūzijas šķīdumiem, diennakts laiks, ķermeņa stāvoklis, ķermeņa noslogojums. Faktori, kas saistīti ar izmeklējamā materiāla uzglabāšanu un transportēšanu: katram izmeklējamajam parametram ir noteikts laiks, kurā veicama testēšana, ļoti svarīgi ir ievērot noteiktos temperatūras režīmus, dažus izmeklējamos parametrus būtiski ietekmē Saules gaisma un vibrācija.
Arī pareiza dokumentācijas aizpildīšana ir būtiska visos posmos.
Īsumā uzskaitot jautājumus, kas ir saistīti ar laboratoriskā testa atbildes iegūšanu, kļūst skaidrs, cik svarīga ir laba sadarbība.

 Klientiem tika izskaidrots, piem, par asins analīzi glikozes noteikšanai var nodot jebkurā dienas laikā, bet rezultātus skaidrojot jāņem vērā, cik ilgs laiks pagājis pēc ēšanas. Konstatējot paaugstinātus rezultātus ārsts nozīmēs atkārtotu izmeklējumu tukšā dūšā vai glikozes slodzes testu. Holesterīnam arī asinis var nodot jebkurā dienas laikā. Ja ir aizdomas par lipīdu vielu maiņas izmaiņām, tad asinis Holesterīna, HDL, LDL, Triglicerīdu noteikšanai jānodod vismaz 12 stundas pēc ēšanas.

 Pasākuma apmeklētāji pateicās par svarīgo informāciju un par preventīvā darba pasākumiem veselības jomā, ko veic SIA „Līvānu slimnīcas” darbinieki sadarbībā ar Līvānu novada iedzīvotājiem.

 

Leave a Comment